Metody aktivního učení
- Modifikace vyučovacích metod a forem
- MŠ
- SŠ
- ZŠ - 1. stupeň
- ZŠ - 2. stupeň
Projevy na straně žáka, na které opatření reaguje
- Žák je pasivní v přijímání informací.
- Žák nedostatečně aktivizuje myšlení a nedostatečně zpracovává podněty.
- Žák nemá zpracované strategie pro řešení problému, situace.
Popis opatření
V čem spočívá
Učitel učí žáka myslet v souvislostech, aktivně přijímat a zpracovávat informace. Učitel připravuje žáka na celoživotní učení. Učitel přenáší na žáka zodpovědnost přiměřenou věku a vyspělosti. Učitel upravuje standardně popsané metody a formy práce nejen vzhledem k druhu NKS, ale zejména k aktuálnímu stavu žáka.
Čemu pomáhá
- Myšlení v souvislostech.
- Respektování jiných přístupů řešení.
- Pracovat s chybou jako přirozeným prvkem v řešení.
- Samostatnosti při řešení úkolu.
- Kooperaci a spolupráci.
Aplikace opatření a specifikace podmínek
Učitel nepředkládá látku hotovou, ale jako výzvu s oporou o zkušenosti a vědomosti dětí. Žáci společně sbírají informace o problému, způsoby řečení, porovnání řešení, výběr. V tomto procesu je žák s NKS často ztracen, potřebuje impulz ke směru myšlení, nabídnutí souvislostí. Označuje kromě úpravy standardních metod také verbální chování učitele, při kterém volí řečové prostředky dle řečové úrovně a druhu NKS žáka. Dle výukové situace zpomaluje tempo řeči, zvýrazňuje prozodii řeči, zjednodušuje složitost věty/souvětí, zkracuje délku věty/souvětí. Posiluje verbální kanál intenzivnějším využitím mimiky, gestikulace. V komunikačním procesu aktivizuje žáka oslovením před položením otázky, zvyšuje zaměření pozornosti před položením otázky.
U žáků s problémy v plynulosti učitel zpomaluje tempo řeči, využívá dynamiky řeči v plném rozsahu. V komunikaci dopřává žákovi s obtížemi v plynulosti dostatek času (pro žáky s koktavostí) pro zformulování výpovědi, nenapovídá slova v odpovědi. V komunikaci se žáky s brebtavostí využívá důsledně pomalého tempa řeči se zvýrazněním samohlásek. V komunikačním procesu orientuje pozornost žáka k plánování výpovědi před vlastní odpovědí.
U žáků s obtížemi v obsahové stránce vždy ověřuje porozumění instrukci, pokynu, informaci. Při formulaci odpovědi, výpovědi, komentáře žákem (s OVŘ, VD) dopřává žákovi dostatek času na vybavení si pojmů a termínů. V závislosti na délce znalosti žáka (a školního roku) nechá žáka zformulovat/opakovat výpověď. Poté výpověď přeformuluje gramaticky, syntakticky a artikulačně správně, aby poskytl odpovídající zpětnou vazbu.
U žáků s obtížemi v artikulaci učitel důsledně rozlišuje nedostatky ve výslovnosti u různých diagnóz (dyslálie, dysartrie a fonologická porucha). Dle situace a potřeby po žákovi zopakuje pro spolužáky nesrozumitelné pasáže.
Na co klást důraz
- Různé komunikační chování k různým žákům v jedné třídě.
- Respektovat časové hledisko – nesetrvávat v úvodním komunikačním chování, ale po stabilizaci měnit komunikační chování, trénovat žáka na těžší formy.
- Mít informace o průběhu logopedické péče.
Rizika
- Nezapisování (neevidence) nápadů – žák s NKS neudrží v paměti všechny.
- Neporozumění některým návrhům (rychlé tempo sdělení, chybějící spojitost – neobratně zformulované, formálně nesrozumitelné).
- Nestrukturace řešení problémů – sběr informací smíchaný s porovnáváním řešení apod.
- Nebudování slovníku – slova neznámá, málo frekventovaná.
- Odbočování v tématu.
- Příliš rychlé tempo.
- Nezapojení žáka do činnosti (je pasivním divákem).
- Příliš vysoký počet dětí ve třídě, který neumožňuje zajistit zvýšený čas na komunikaci se žákem s NKS v průběhu vzdělávání.
Varianty opatření dle stupňů podpory
Aplikuje se bez stupňů, neboť v každém stupni vyžaduje žák s NSK aktivizaci ze strany učitele. Kvůli obtížím při zvládání verbální komunikace volí žáci s NKS často strategii pasivity v hodině, aby zvládli nápor celého dopoledne.
Metodické zdroje, odkazy, odborná literatura
1. ČECHOVÁ, B. a kol. Nápadník pro výuku dle učebních stylů. Praha: www.scio.cz, s. r. o., 2012. 183 s. ISBN 978-80-77430-059-2.
2. KYRIACOU, CH. Klíčové dovednosti učitele. Praha: Portál, 1996.
ISBN 978-80-7367-434-2.
3. MÁLKOVÁ, J. Mluvený projev učitele ve výukové komunikaci. Plzeň: Západočeská univerzita, 2013. 176 s. ISBN 978-80-261-0283-0.
4. PASCH, M. a kol. Od vzdělávacího programu k vyučovací hodině. Praha: Portál, 1998. ISBN 80-7367-054-2.
5. PECINA, P.; ZORMANOVÁ, L. Metody a formy aktivní práce žáků v teorii a praxi. Brno: Masarykova univerzita, 2009. 147 s. ISBN 978-80-210-4834-8.
6. SITNÁ, D. Metody aktivního vyučování. Praha: Portál, 2009. 150 s.
ISBN 978-80-7367-246-1.