Speciální didaktické pomůcky
- Pomůcky
- MŠ
- SŠ
- ZŠ - 1. stupeň
- ZŠ - 2. stupeň
Projevy na straně žáka, na které opatření reaguje
- Žákova narušená komunikační schopnost zasahuje do jakékoliv z jazykových rovin – ať už do zvukové (deficity ve výslovnosti, nesrozumitelnost řeči), obsahové (řeč na úrovni několika slov, zvuků nebo úplná nemluvnost) nebo gramatické stránky (oslabení až porucha v jazykovém citu).
- Žák má deficity ve sluchovém vnímání (sluchová paměť, pozornost, diferenciace), deficity ve fonematickém sluchu.
- Žák má poruchu porozumění řeči v mluvené i psané podobě.
- Žák má deficity v grafické stránce řeči (dysgrafie).
Popis opatření
V čem spočívá
Úprava zakoupených pomůcek nebo výroba pomůcek.
Čemu pomáhá
- Podpora komunikace.
- Porozumění, objasnění učiva.
- Další procvičování učiva jinými metodami.
- Umožňují úpravu vzdělávacího obsahu dle potřeb dítěte, žáka.
Aplikace opatření a specifikace podmínek
Jedná se nejen o barevné a grafické zvýraznění textů, zvětšení písma, ale o úplné přepracování textů, zjednodušení, přeformulování textu – vzhledem k mentálnímu slovníku žáka, schopnosti porozumění textu, porozumění složitější gramatické stavbě, schopnosti porozumět metafoře, přirovnání, ustáleným obrazným rčením, pořekadlům.
V některých případech je možno využít i jiných učebních materiálů než těch, které má k dispozici celá třída. Jedná se např. o využití učebnic pro žáky se sluchovým postižením, které jsou jazykově zjednodušené, často obsahují vysvětlení k méně známým pojmům. Lze využít i další texty upravené pro žáky se sluchovým postižením, jedná se o upravené texty, knihy ke čtení, které upravují v rámci závěrečných prací studenti pedagogických fakult.
Dále lze využít učebnice, pracovní sešity pro základní školy praktické – zejména pro začínající čtenáře, ve kterých je více kladen důraz na opakování osvojovaného jevu, a jsou velmi názorné.
Pro procvičování učiva jinými metodami, za pomoci jiných textů, učebnic, než mají k dispozici ostatní žáci, lze využít materiály, pracovní sešity určené pro děti se specifickými poruchami učení. Další možností je vytvoření zcela vlastní učebnice, knihy za pomoci aplikace pro iPad – např. BookCreator, My Story.
Dalšími pomůckami, které je třeba vytvořit přímo pro žáka, jsou komunikační knihy – ať už vlastní komunikační kniha, nebo knihy sestavené v dostupných programech (viz NKS – Kompenzační pomůcky).
Rizika
- Nevhodný výběr, sestavení materiálů, pomůcek.
- Finanční náročnost některých kompenzačních pomůcek.
- Časová náročnost při přípravě pomůcek.
Ilustrační příklad
Příklad dobré praxe: Individuální integrace děvčete, 11 let, vývojová dysfázie, do třídy s alternativní výukou – vytváří si vlastní studijní materiál – „encyklopedii zvířat“ – na jednotlivé listy zapíše krátkou charakteristiku zvířete a doplní vlastní ilustrací (většinou) nebo jiným obrázkem. Výběr zvířete bývá ponechán na dítěti. I přes těžkou formu dysfázie a dysgrafie si dívka v zápisu vede velmi dobře, zapsané informace si pamatuje.
Varianty opatření dle stupňů podpory
Stupeň 1
Převážně se jedná o grafickou úpravu či obsahovou úpravu materiálů využívaných ve třídě, doplnění o pomůcky a materiály k objasnění, pochopení, procvičení učiva jinou cestou.
Stupeň 2
Úprava textu, učebních materiálů, pomůcek, doplňkové učebnice, pracovní materiály.
Stupeň 3
Úprava textu, učebních pomůcek, doplňkové učebnice, pracovní materiály, speciální učebnice, pracovní materiály.
Stupeň 4
Úprava textu, učebních pomůcek, speciální učebnice, pracovní materiály, komunikační knihy.
Stupeň 5
Úprava textu, učebních pomůcek, speciální učebnice, pracovní materiály, komunikační knihy.
Metodické zdroje, odkazy, odborná literatura
1. DAŇOVÁ, M. Metodika úpravy textů pro znevýhodněné čtenáře. Praha: Grada Publishing, a. s., 2008. ISBN 978-80-247-2389-1.
2. http://ruce.cz/clanky/435-uprava-textu-pro-cteni-s-porozumenim.
4. http://www.dyscentrum.org/.
5. http://www.i-sen.cz/.