Respektování specifik žáka
- Úpravy obsahu vzdělávání
- MŠ
- SŠ
- ZŠ - 1. stupeň
- ZŠ - 2. stupeň
Projevy na straně žáka, na které opatření reaguje
- Žák má oslabení v oblasti poznávacích funkcí (vnímání, paměť, učení, myšlení, pozornost).
- U žáka se projevuje snížení intelektových schopností nebo nerovnoměrné rozložení intelektových schopností.
- Žák trpí sníženou úrovní adaptability (přizpůsobivosti).
- U žáka se projevuje snížená frustrační tolerance (snížená odolnost vůči psychické zátěži).
- U žáka pozorujeme projevy snížení úrovně aktivity a pozornosti.
- Žák jedná impulzivně.
- Žák je ve zvýšené míře unavitelný.
- Žák má smyslové postižení, omezení hybnosti různého stupně a rozsahu nebo poruchy chování.
- Žák je pod vlivem medikace (utlumenost, hypoaktivita, spavost, unavitelnost, snížení výkonu).
- Žák má zdravotní znevýhodnění, závažné zdravotní obtíže trvalého či přechodného rázu, pooperační stavy, psychiatrická onemocnění.
Popis opatření
V čem spočívá
Úpravy režimu výuky a školních aktivit využíváme u žáka, který má obtíže související s typem a hloubkou zdravotního postižení či zdravotního znevýhodnění, s kombinací faktorů oslabujících nebo významně omezujících jeho výkon. Podstatou jsou na základě provedené psychologické a speciálněpedagogické diagnostiky vhodně zvolené přístupy k žákovi, míra a rozsah výukových nároků v souladu s doporučeným a aplikovaným vzdělávacím programem. Při práci se žákem vycházíme ze základní diagnózy, zároveň však musíme vždy brát v úvahu také aktuální zdravotní a psychický stav dítěte, vliv užívaných léků a současně také vliv rodinného zázemí. Organizace školních aktivit by měla napomáhat žákovi zvládat v rámci jeho možností a schopností nároky vzdělávání, překonávat pocity sníženého sebevědomí, odolávat psychické zátěži, dosahovat pocitu úspěchu, nacházet efektivní strategii řešení problému, úspěšněji organizovat a plánovat činnosti, budovat si zdravé sebevědomí. Umožňuje mu lépe se začlenit do třídního kolektivu, úspěšněji navazovat a udržovat sociální vazby s vrstevníky. Využívá aktuálních schopností a dovedností žáka, respektuje jeho limity, posiluje zejména prakticky využitelné dovednosti. Omezuje prohlubování neúspěchů, vyčleňování z kolektivu vrstevníků, zamezuje narůstání psychosomatických potíží.
Čemu pomáhá
- Stabilizaci žáka v procesu výuky.
- Posílení schopnosti kvalitněji řešit problémy, zpracovávat nové informace, pružně je začleňovat do systému již dříve osvojených a upevněných poznatků.
- Účelnému rozvoji schopností a dovedností žáka v rámci jeho aktuálních možností.
- Zvyšování sebepojetí a sebehodnocení, nárůstu motivace k pracovnímu výkonu.
- Lepšímu zvládání psychické zátěže.
- Začlenění do třídního kolektivu, pozitivnímu přijetí kolektivem.
Aplikace opatření a specifikace podmínek
Postupy práce se žákem je nutno volit v souladu s nároky vzdělávacího programu a v souladu s individuálním plánem vzdělávání dítěte. Nezbytné je citlivě rozlišovat míru nutné podpory. V žádném případě nelze plnit úkoly za žáka, je zapotřebí pouze dbát na správnost pochopení a následného plnění stanovených postupů, ověřovat, zda žák správně plní zadání, pečlivě rozlišovat mezi snahou žáka ulehčit si práci, přenášet plnění úkolu na druhou osobu a sníženým porozuměním úkolu, případně takovou náročností úkolu, jež přesahuje schopnosti žáka. Při realizaci opatření dodržujeme následující zásady:
- Zaznamenáváme úspěšnost či naopak neúspěšnost využívaných postupů, strategií, podporujeme aktivitu a snahu žáka, poskytujeme mu přiměřenou míru povzbuzení, pochvaly.
- Podporujeme samostatnost žáka, nesnažíme se mu pomáhat za každou cenu, aby se pomoc v budoucnu nestala spíše brzdou jeho přirozeného vývoje.
- Respektujeme aktuální zdravotní a psychický stav žáka, pokud pravidelně užívá léky, konzultujeme s rodiči jejich možný vliv na výkonnost, pozornost a aktivitu žáka.
- Průběžně konzultujeme s pedagogy úspěšnost či potíže při zvládání úloh, sledujeme optimální časovou dotaci.
- Reagujeme na zvýšenou únavu žáka, ponecháváme mu dostatečný prostor pro potřebnou psychohygienu, relaxaci, vždy však dbáme na to, aby tyto relaxační momenty nenarušovaly práci kolektivu.
- Kontrolujeme, zda jsou připraveny pomůcky nezbytné pro výuku žáka, zda se nevyskytly překážky, jež by znemožňovaly jeho práceschopnost (např. prostorové).
- Dbáme na to, aby naše činnost nebyla pro ostatní žáky třídního kolektivu rušivým elementem.
- Znalost třídního kolektivu nám pomůže podporovat a udržovat zdravé sociální vazby v rámci třídy.
Na co klást důraz
- Dobrá znalost problému žáka.
- Znalost dopadu postižení na výkon žáka, uvědomování si omezení vyplývajících ze zdravotního postižení či ze zdravotního znevýhodnění.
- Znalost osobnostních rysů žáka, jeho způsobů komunikace, sebeprosazování.
- Obeznámení se s rodinným zázemím žáka (citová naplněnost, podnětnost, zájem o dítě, přiměřenost nároků na ně kladených, míra očekávání rodičů).
- Pružný přístup, přiměřená motivace.
- Průběžné konzultace s pedagogy a rodiči.
- Kladná zpětná vazba žákovi.
- Podpora zdravého sebepojetí, sebevědomí.
- Podpora při zvládání neúspěchu.
- Respektování požadavků zákonných zástupců, citlivá korekce jejich příp. nepřiměřených nároků a očekávání.
- Spolupráce se všemi zainteresovanými odborníky z resortu školství, zdravotnictví, sociálními odbory a se zákonnými zástupci žáků.
- Předávání informací, poznatků.
- Pečlivé zaznamenávání důležitých dat, postupů, jejich pravidelné vyhodnocování.
rizika
- Nesprávné vyhodnocení aktuálního zdravotního stavu žáka.
- Nepřiměřené nároky na žáka – ať již vysoké, nebo naopak nízké.
- Špatná spolupráce s rodinou, utajování zdravotních rizik.
Varianty opatření dle stupňů podpory
Varianty zvolených opatření závisejí na druhu zdravotního postižení a zdravotního znevýhodnění, na míře závažnosti postižení, případně souběhu více postižení.