Katalog podpůrných opatření

1.1.3.1

Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020

  • doc. Mgr. PaedDr. Jan Michalík, Ph.D.
  • Mgr. Jindřich Monček
  • Mgr. Lenka Felcmanová
  • PaedDr. Pavlína Baslerová

Příprava tohoto dokumentu byla provázena snahou o aktualizaci východisek a priorit rozvoje vzdělávacího systému do roku 2020. Dokument je podobně jako Bílá kniha určen zejména tvůrcům vzdělávací politiky. Strategie dle autorů na Bílou knihu navazuje a reaguje na vývoj v oblasti strategického (ne)řízení uplynulých let, stejně jako na nové výzvy, kterým česká společnost čelí. Vznikem uceleného strategického rámce veřejné politiky v oblasti celoživotního učení je také podmíněno čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie v programovacím období 2014 až 2020.

Strategie vychází z předpokladu, že pro další období je třeba stanovit omezené množství priorit, o jejichž dosažení by se však mělo o to více usilovat. Tvůrci strategie zastávají názor, že „vzdělávací politika České republiky směřuje obecně k rozvoji vzdělávacího systému založeného na konceptu celoživotního učení, tak aby zodpovědně naplnila základní smysl vzdělávání: osobnostní rozvoj přispívající ke zvyšování kvality lidského života, udržování a rozvoj kultury jako soustavy sdílených hodnot, rozvoj aktivního občanství vytvářející předpoklady pro demokratické vládnutí a přípravu na pracovní uplatnění.“ (MŠMT, 2014, s. 3)

Strategie stanovuje v souladu s konceptem celoživotního učení pro následující období tyto priority:

  • snižovat nerovnosti ve vzdělávání;
  • podporovat kvalitní výuku a učitele jako její klíčový předpoklad;
  • odpovědně a efektivně řídit vzdělávací systém.

Strategie dle slov autorů nesměřuje k radikální přestavbě existujícího vzdělávacího systému, ale zaměřuje se na zlepšování činností ve všech jeho částech a na všech úrovních, zejména však na těch nejnižších. Jedná se o dokument obecnější povahy, který vymezuje priority dalšího rozvoje vzdělávací soustavy, vychází se z předpokladu, že popsané hlavní směry budou podrobněji rozpracovány prostřednictvím prováděcích dokumentů.

V souvislosti se vzděláváním žáků s SVP je zásadní zejména první z vymezených priorit – snižování nerovnosti ve vzdělávání. Strategie se zaměřuje na zvyšování schopnosti vzdělávacího systému realizovat účinnou prevenci a kompenzaci zdravotních, sociálních, kulturních a jiných znevýhodnění žáků tak, aby dosahované výsledky byly co nejméně ovlivněny faktory, které jedinec nemůže ovlivnit. Dále je ve strategii deklarována snaha o to, aby žádná společenská skupina nebyla v přístupu ke školnímu vzdělávání znevýhodněna. Specificky se strategie zaměřuje na snížení podílu dětí, žáků a studentů, kteří nedosahují ani základní úrovně očekávaných výsledků vzdělávání, a vytvoření podmínek pro maximální rozvoj vzdělávacího potenciálu všech žáků v každé škole.

Závěrem je třeba říci, že k dosažení stanovených priorit je nezbytné nastolení kontinuálního procesu odpovědného a odborného strategického řízení. Pokud k tomuto kroku nedojde, stane se i tato strategie dalším z mnoha formálně (ne)naplňovaných dokumentů.