Katalog podpůrných opatření

9.5.1

POSTUP PŘI PRÁCI S KATALOGEM PODPŮRNÝCH OPATŘENÍ – SEZNÁMENÍ S OBLASTMI PODPORY

  • Mgr. Zuzana Žampachová
  • PaedDr. Petr Hanák, Ph.D.

Pro základní orientaci v Katalogu je vhodné seznámit se nejprve s obsahem celého Katalogu PO, který je členěn do jednotlivých kapitol, jež jsme již popsali na stranách 141–144. Pokud bude pedagog v Katalogu hledat konkrétní podpůrné opatření, které bude uplatňovat u žáka, je důležité, aby se nejprve seznámil s jednotlivými obsahy oblastí podpory, jež jsou popsány na stranách 74–87.

Pedagog by se měl zamyslet nejprve nad tím, ve které z uvedených oblastí potřebuje žák podporu. Zda je to spíše problém organizace výuky, nebo se jedná o úpravu obsahu vzdělávání, jestli žák potřebuje vytvořit speciální pomůcky, nebo má problémy v chování a je třeba nějakým způsobem ho usměrnit a pomoci mu. PO se týkají také kolektivu a zlepšení klimatu ve třídě.

ILUSTRAČNÍ PŘÍKLAD

Do 1. ročníku ZŠ nastoupil žák, který při vyučování stále vykřikuje, je nepozorný, obtížně motivovatelný pro práci. Takový žák většinou potřebuje upravit organizační stránku vzdělávání. Pedagog by se měl tedy soustředit na oblast Organizace výuky a na podpůrná opatření: Úprava režimu výuky (časová, místní), Jiné prostorové uspořádání výuky, Úprava zasedacího pořádku. Pokud tato podpůrná opatření nebudou dostačující, potom je vhodné zaměřit se ještě na oblast Úpravy obsahu výuky, kde by bylo možné využít podpůrné opatření Respektování specifik žáka, případně Modifikace podávané informace. Vše je třeba průběžně konzultovat s rodiči žáka.

V případě, že se zvolená podpůrná opatření nejeví jako dostatečná, pak je nutné spojit se s pracovníky ŠPP; pokud ve škole není zřízeno, oslovit pracovníky ŠPZ a hledat další varianty podpory.

V případě, že jsou školou nastavená podpůrná opatření prvního stupně neefektivní, obrátí se na školské poradenské zařízení, které je na oblast obtíží žáka specializováno. V tomto zařízení pak proběhne komplexní diagnostika žáka a závěrem jsou doporučená podpůrná opatření v různých stupních podpory 1–5, kdy stupeň 1 je zcela v gesci školy, podpora ve stupních 2–5 je již z pohledu diagnostiky a doporučení doménou právě školských poradenských zařízení.

V závislosti na tom, zda se jedná o žáka s nějakým druhem zdravotního postižení nebo s oslabením funkcí v příslušné oblasti, nebo zda jde o žáka se sociálním znevýhodněním, budou cíleně doporučena příslušná podpůrná opatření, uvedená v konkrétním dílčím katalogu. Pedagogovým úkolem pak je pro maximální podporu žáka ve vzdělávání doporučení realizovat. Pokud některá z doporučených opatření nebudou mít při vzdělávání žáka kladný výsledek, je třeba o tom informovat konzultanta ve školském poradenském zařízení a také zákonného zástupce žáka, aby byla podpora cílena smysluplně.