Plán pedagogické podpory (PPP)
- Organizační podmínky
- MŠ
- SŠ
- ZŠ - 1. stupeň
- ZŠ - 2. stupeň
Projevy na straně žáka, na které uvedená forma
personálního/organizačního zabezpečení reaguje
- Žák potřebuje upravit zejména formu dosahování školních výstupů bez zásahu do obsahu učiva.
- Žákovi se z různých důvodů nemůže vypracovat IVP (chybí žádost rodičů, doporučení ŠPZ apod.).
- Žák má takové problémy ve vzdělávání, které vyžadují určité úpravy, ale není nutno absolvovat celý proces tvorby a hodnocení IVP vyplývající z platné legislativy.
Popis opatření
V čem spočívá
Plán pedagogické podpory slouží zejména jako soubor nastavených podpůrných opatření u žáka v 1. stupni podpory. Legislativně není upraven, záleží tedy na škole, jakou formu i obsah bude mít. Kvalitně vyhodnocený PPP může být důležitým dokumentem, který při soustavném selhávání žáka v 1. stupni podpory pomůže ŠPZ (ŠPP) identifikovat potíže žáka spadající do vyšších stupňů podpory. Je dokladem o tom, jakým způsobem škola pracovala se žákem po dobu identifikace problémů v 1. stupni podpory.
Čemu pomáhá
- Identifikaci potřeb žáka, nastavení strategií k jejich naplnění.
- Kontinuitě ve vzdělávání v případě výměny učitele.
- Dokumentaci o realizovaných podpůrných opatřeních (v 1. stupni podpory).
Aplikace a specifikace podmínek
Nepodléhá jako IVP nastavenému procesu doporučení a vyhodnocování. Přesto je vhodné převzít z IVP určité zásady pro jeho tvorbu a realizaci:
- O vypracování PPP informujeme zákonné zástupce žáka.
- PPP je praktickou pomůckou pro učitele – uvádí, jakým způsobem, jakými formami, s jakými pomůckami apod. postupovat při vzdělávání žáka.
- PPP pravidelně vyhodnocujeme a na základě tohoto hodnocení upravujeme.
- PPP nesmí redukovat obsah školních výstupů!
Připravovaná legislativa se zavedením plánu pedagogické podpory počítá. Je však na zvážení, zda by nebylo efektivnější chápat jej jako zprávu o poskytnuté pedagogické podpoře, která by byla zpracovávaná až v okamžiku, kdy podpůrná opatření realizovaná školou nejsou účinná a žák je doporučen k vyšetření v ŠPZ. Jistě by to přispělo ke snížení administrativní zátěže.
Na co klást důraz
- Stručnost, praktičnost, přehlednost, využitelnost.
Rizika
- Formálnost.
Varianty opatření dle stupňů podpory
Realizuje se zejména v 1. stupni podpory, případně u těch žáků ve 2. stupni podpory, u kterých není efektivní vypracovávat IVP.
Metodické zdroje, odkazy, odborná literatura
1. VALENTA, M. a kol. Školská integrace žáků se zdravotním postižením. Ústí nad Labem: EdA, o. s., 2012. ISBN 978-80-904927-7-6.