Obohacování obsahu učiva
- Úpravy obsahu vzdělávání
- MŠ
- SŠ
- ZŠ - 1. stupeň
- ZŠ - 2. stupeň
Projevy na straně žáka, na které opatření reaguje
- Žák disponuje specifickými dovednostmi v určitých vzdělávacích oblastech.
- Pro lepší pochopení učiva potřebuje žák více informací založených na zrakovém vnímání (filmy, videa, obrázky, encyklopedie, internet).
Popis opatření
V čem spočívá
Vyučující mohou probírané učivo prohlubovat, rozšiřovat a obohacovat o další informace. Mohou obohacovat i samotný vyučovací proces o nejrůznější formy informačních zdrojů, a tím docílit zvýšení kvality vzdělávání žáků. Obohacení může přinést i společné setkání s komunitou Neslyšících.
Čemu pomáhá
- Pomáháme rozvíjet mimořádné schopnosti a dovednosti žáka nad rámec vzdělávacího programu.
Aplikace opatření a specifikace podmínek
U žáků je nutné zařazovat do výuky vyučovacích předmětů velké množství konkrétního názorného materiálu, který jim umožní, aby co největší množství poznatků a dovedností fixovali s podporou zraku, hmatu i činností. Neobejde se to v současné době bez využívání moderních technických prostředků s audiovizuálními výstupy, které napomáhají prezentovat žákům v co nejnázornější podobě danou vyučovací látku. Je možné obrazový materiál zpřístupnit žákovi ve velkém zobrazení. Lze manipulovat s předměty a také rychle získávat informace, což u žáků zvyšuje jejich přirozený zájem a zvědavost. Napomáhá to i ke kvalitnějšímu pochopení toho, co by se měl žák naučit. Jde např. o rozvoj komunikačních dovedností v rámci individuální logopedické péče, výuku znakového jazyka, možnost rozšíření v předmětech, kde má žák mimořádné nadání nebo u předmětů týkajících se znakového jazyka, kultury Neslyšících. Předpokladem je využívání kompenzačních pomůcek.
Na co klást důraz
- U žáků se míra jejich úspěšnosti odvíjí od celého souboru předpokladů pro vzdělávání, a proto se musí upravování obsahu vzdělávání v podobě obohacování učiva provádět velmi pečlivě.
- Pedagog by měl obohacování provádět na základě psychologického a speciálněpedagogického vyšetření, protože to by mu mělo odhalit případné mimořádné schopnosti a dovednosti žáka.
- Je důležité, aby pedagog rozšiřoval základní učivo dle individuálních schopností žáka.
- U některých žáků je nutné přizpůsobit a upravit vzdělávací obsah základního vzdělávání tak, aby bylo dosaženo souladu mezi vzdělávacími požadavky a skutečnými možnostmi žáka.
Varianty opatření dle stupňů podpory
Stupeň 1
Pedagog obohacuje vzdělávání tak, aby byly rozvíjeny zjištěné mimořádné schopnosti a dovednosti u žáků.
Stupeň 2
Pedagog obohacuje vzdělávání tak, aby byly rozvíjeny zjištěné mimořádné schopnosti a dovednosti, a to především v oblastech, o které projevuje žák zvýšený zájem. Je nutné respektovat jeho individuální schopnosti.
Stupně 3–5
Pedagog obohacuje vzdělávání o znakový jazyk a předkládá informace o kultuře Neslyšících.
Metodické zdroje, odkazy, odborná literatura
1. POTMĚŠIL, M. a kol. Metodika práce se žákem se sluchovým postižením. Olomouc: Univerzita Palackého, 2012. 142 s. ISBN 978-80-244-3310-3.
2. Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).
3. Vyhláška č. 73/2005 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných (v pozdějším znění).